Вучиќ: Никогаш нема да преговарам за да останам на власт, ме интересира опстанокот и напредокот на Србија

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во српското Собрание изјави дека никогаш со никого не преговарал за останување на власт, ниту ќе преговара со некого, бидејќи го интересира само опстанокот и напредокот на Србија.

– Никогаш нема да преговарам за да останам на власт, ме интересира опстанокот и напредокот на Србија“, изјави Вучиќ.

Тој вака одговори на обвинувањата на пратеникот Роберт Козма од Клубот Зелено-левичар дека покрај сите страдања за Србите на Косово, СНС воведе владеење на терор на северот на Косово и дека секогаш преговара со меѓународните претставници за да остане на власт за себе, а за граѓаните на Косово неизвесност.

Посочи дека граѓаните треба да сфатат дека не е секогаш прашање што пишува на некоја хартија за Косово, туку дека е важно прашање и за политичкиот момент и околностите и животот околу нас, и што можеме. направи во дадените околности.

Често како ној ги закопуваме главите во песок, изјави Вучиќ.

„Велат дека преговаравте 10 години, а да не беа преговорите ќе требаше да го признаеме независно Косово. Дали е тоа ваша политика? Околностите не ни одат во прилог, јас не сум за замрзнат конфликт, напротив“, рече Вучиќ.

Претседателот се наврати на вчерашната седница и рече дека бил принуден да демантира „24 фактички лаги“, не во смисла на политика, различни ставови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…