Објавено на:

Вучиќ: Ни претстои најтешкиот период

t

На Србија веројатно и претстои најтешкиот период, потежок од оние што ги имавме во 1990-тите, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ на презентацијата на „Собраните дела на Милорад Екмечиќ“, поврзувајќи ги предизвиците со кои се соочува нашата земја со делото. на овој голем историчар кој, како што рече, низ минатото ја гледал иднината.

„Кој со колкава храброст и смелост ќе се однесува, како и кој ќе учествува во тој процес, ќе видите сами. Сето тоа, без разлика какви одлуки донесов или сме донеле, нема да го смени фактот дека се плашам повеќе од кога и да е од она што ѝ претстои на Србија“, рече Вучиќ обраќајќи им се на присутните.

Зборувајќи за академик Екмечиќ, тој рече дека неговиот пријател академик Матија Беќковиќ рекол дека делото на големиот историчар може да се нарече „длабока мисла и огромна визија“.

Вучиќ се осврна и на претходните говорници и го пренесе впечатокот дека неговите предупредувања за тоа што ја чека Србија ќе бидат лошо примени бидејќи во навивачкиот свет и светот на емоциите е многу тешко да се најде агол во кој можете да ја заштитите земјата на во исто време без да се навредувате со срцето и душата на нашиот народ.

„Зборувате за битката кај Сталинград. Се плашам дека навистина ќе дојде, и тоа побрзо отколку што некој очекуваше. Многу сум загрижен за исходот, знаејќи што доаѓа од едната и од другата страна, да не се сомневам во ничија храброст, одлучност, смелост. Се плашам дека денес можам да бројам и да видам нешто подобро. Така останува – а каде ќе ние Србите, што ќе правиме со себе. „Дали ќе успееме да ги зачуваме и десниот и левиот брег на Дунав за себе, за нашиот народ, а не за некој друг“, нагласи тој.

Вучиќ истакна дека тоа треба да ни биде најважно и дека со тој завет гледаме кон иднината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…