Објавено на:

Вучиќ: Нови избори нема да има: Владата ќе се формира и пред август

t

Изборниот процес во Србија ќе заврши до 25 април, до кога треба да бидат објавени конечните резултати од изборите, потоа еден месец за конституирање на парламентот, еден месец за именување премиер и уште 60 дена за избор на влада.Претседателот Александар Вучиќ вели дека и побрзо од тоа ќе се формира влада.

На прашањето дали тоа значи дека Србија ќе добие влада пред летото, Вучиќ гостувајќи во РТС одговори дека тоа сигурно нема да биде во август.


„Тоа е важно за земјата. „Има голем интерес во мојата партија да оди на парламентарни избори, до крајот на годината, евентуално заедно со градските… Не се согласувам со тоа“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брнабиќ: Изложени сме на огромни притисоци бидејќи…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека Србија е…

Лавров ќе ја посети Србија идниот месец

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров доаѓа во…

Ковачевски за Отворен Балкан: Ние се поврзуваме…

Со Отворен Балкан ги отстрануваме работните дозволи…

Инвестициски бум во Србија: Мерцедес и Тојота…

Република Србија може да добие две нови…

Србија ги ограничи цените на прехранбените производи…

Владата на Република Србија на денешната седница…