Објавено на:

Вучиќ: Односите меѓу Македонија, Албанија и Србија никогаш не биле подобри

t

Задоволни сме со она што го имаме. Односите меѓу Србија, Македонија и Албанија никогаш не биле подобри, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ на Светскиот економски форум во Давос, говорејќи за иницијативата „Отворен Балкан“, јави дописникот на МИА од Белград.

– Луѓето мислат дека треба да бркаме некого за да го оправдаме своето постоење. Не мораме. Ги поканивме сите. Среќни сме со тоа што го имаме, би сакале да имаме повеќе, но задоволни сме. Имаме добра соработка со сите, изјави српскиот претседател за ТВ Пинк од Давос.


Според Вучиќ, кој сака соработка е добредојден во иницијативата.

– Имате голем пад на популарноста на ЕУ не само во Србија, туку и во Северна Македонија. Имате клацкалка, треба да се прашаме како би гласал денес народот. Мора да има вина и на некои земји членки, а не само наша вина, изјави Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јаневски: Лажат дека не преговараат за јазикот…

Се собираме да кажеме не за ваков…

Димитриевски до Османи: Секој стап има два…

Во своето гостување на Сител ТВ во…

(Фото) Одново голем број на македонски граѓани…

Пред Владата во тек е сенародниот протест…

Маричиќ: Македонскиот јазик е впишан како што…

Сметаме дека овој предлог ги обезбедува нашите…

Марко Пејчиновски го заврши четврто препливување за…

Младиот пливач-маратонец Марко Пејчиновски уште еднаш ја…