Вучиќ од Њујорк: Не воведуваме санкции за Русија!

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време на своето обраќање од Њујорк, каде што присуствува на седницата на Генералното собрание на ОН, изјави дека „Србија сè уште нема да воведува санкции кон Русија“ и дека очекува притисок кога е во прашање позицијата на Србија по ова прашање, јави дописникот на МИА од Белград.

-Прво ќе ни држат предавања европските функционери. Ќе ги слушам внимателно и ќе кажам – убаво е што ми одржавте предавање, но јас ја водам Србија како претседател. Сè додека е така и додека мислиме да можеме да ги издржиме овие предавања, ќе водиме ваква политика. Кога ќе сфатам дека не можеме повеќе, нема да го правиме повеќе. Знаеме како поминавме со санкциите. Зошто би учествуваат во тоа, им рече Вучиќ на новинарите во Њујорк.

Тој посочи дека претседателот на САД, Џозеф Бајден, како најголеми вредности на човештвото ги навел „прво територијалниот интегритет, потоа суверенитет, а дури под три човекови права“ и тоа „многупати повикувајќи се на повелбата на ОН“.

-Во својот говор ќе се обидам да ги потсетам сите дека тоа не е случај кога е Србија во прашање. Ќе ги потсетам кога не бомбардираа во 1999 година и дека сè уште не ги почитуваат прописите на ОН и резолуцијата 1244.

Кога станува збор за средбата со кинескиот потпретседател, Вучиќ истакна дека очекува потпишување на договор за слободна трговија што, ќе ги подигне односите на ново ниво.

Коментирајќи го говорот на американскиот претседател, тој истакна дека Бајден е позагрижен за Кина отколку порано.

-Беше жесток кон Русија. Интересно е што ги ставија човековите права и ЛГБТК зад територијалниот суверенитет. Како не се сетија на тоа пред повеќе од 20 години, праша Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

(Видео)Урнебесна монтажа, како Маск стана Србин?

„Имаше многу дискусии за тоа дали сум…

Вучиќ: Домашни тајкуни и странски сили работат…

Одредени домашни и странски сили и тајкуни…