Објавено на:

Вучиќ: Подготвен сум “да голтам жаби” за српскиот народ да крене глава и да има своја гордост и достоинство!

t

Вучиќ: Подготвен сум да „голтам жаби“ за нашиот народ да крене глава.

Подготвен сум да „голтам жаби“ за нашиот народ да крене глава и да има своја гордост и достоинство. Мислите дека е убаво да уживате? Она што го барам од луѓето е почит и одговорност, да се разбере ситуацијата во која се наоѓаме, што воопшто не е лесно, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, коментирајќи го гласањето на Србија во Советот за безбедност на ОН.

Запрашан за реакцијата на Русија на гласањето на Србија за суспендирање на Русија во Советот за човекови права, Вучиќ рече:

„Сите зборуваат за предавството на Вучиќ и Орбан. Секој кој е фер лесно заклучува дека Србија се однесува одговорно, принципиелно и во согласност со меѓународното право. Можете ли секогаш да ги носите политичките одлуки што ги сакате? Секако дека не можеш. Се згрозувам од ваквите изјави. Можете да ја уништите земјата за седум дена. И ние сакаме да се бориме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Вучиќ нема дилема: Кирилицата е напишана…

Претседателот на Република Србија со лидерите на…

Абазовиќ најави посета на Србија на 29…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално…

Борел: Србија е искрен кандидат за ЕУ

Високиот претставник на Европската унија за надворешна…

Кога Лавров не може во Србија, неговиот…

-Србија со големо задоволство ја прифати поканата…

Вучиќ незадоволен од околината што ја спречи…

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ на…