Објавено на:

Вучиќ покажа пак како се работи: Вака ќе изгледа електричната Фиат Панда која ќе се прави во Србија

t

Во фабриката на Фијат во Крагуевац ќе започне да се произведува електричниот модел на моделот „Панда“. Ова е резулатат на договорот на претседателот Вучиќ со компанијата „Стелартис“ чии дел е и Фијат.

Електричната Панда ќе се произведува од 2024 година. „Пандата“ со години е еден од најпродаваните модели во Европа но и во Македонија.


Се очекува новата Panda да се базира на концептот Centoventi од 2019 година. Технолошки би требало да биде сличен на електричните модели од групацијата Stellantis – Peugeot-208 и Opel Corsa.

По димензии би бил сличен на сегашната Panda, односно компактен градски модел.

новиот модел може да позајми многу од електричниот Fiat 500, како што се батериите и електричниот погон.

Новиот модел ќе им биде интересен на сопствениците бидејќи ќе можат да променат многу работи во него и да го прилагодат на себе, а наместо класичниот екран, ќе можат да го користат својот смартфон или таблет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…

Георгиевски: Не сме го виделе францускиот предлог,…

Претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски пред почетокот на средбата…

Лукаревска: Од наредната година ќе се зголеми…

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција најави…

ИДЕНТИТЕТОТ, ЈАЗИКОТ И КУЛТУРАТА МОРА ДА ГИ…

Апел за неприкосновено зачувување на македонските национални…

(Видео) Велат не нема: Ама еве не…

На социјалните мрежи се појави видео од…