Објавено на:

Вучиќ: САД ѝ наредија на Унгарија да ја нападне Србија по копнен пат во 1999-та година, Орбан одби!

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека во 1999 година Америка побарала од Унгарија да ја нападне Србија по копнен пат.

Ова не го знаевте, Унгарија во 1999 година требаше да ја нападне Србија по копно, тоа ми го потврди Орбан“, рече Вучиќ.

Орбан го одби тоа барање на Клинтон, а Шредер му помогна во Белата куќа. Потоа Орбан отишол во Велика Британија, заѕвонил на вратата на Маргарет Тачер и таа му рекла дека многу ѝ пречи што одбил да ја нападне Србија, бидејќи ќе загинат повеќе британски војници. Требаше да не’ нападнат за да ни ги растегнат воените сили“, изјави Вучиќ.

Тој истакна дека има голема доверба во Орбан и Унгарија, која се покажала како сигурен партнер на Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еден од најуспешните Македонци во Америка:…

Се пријавив во Армијата, служев во гарда…

Тахири: ЕУ да престане да ја толерира…

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот…

Рама со препорака до ЕУ: Тесно да…

Земјата домаќин, Албанија, има големи надежи за…

Груби-Агелер: Уставните измени имаат посебно значење како…

Потребата од уставни измени, интеграцијата на земјата…

ФИФА покрена постапка против Србија за несоодветно…

Против Фудбалската федерација на Србија е покрената…