Објавено на:

Вучиќ се налути: Србија не може ама ЕУ може да увезува руска нафта – Не ја казнувате Русија, не казнувате нас

t

Вучиќ: Европскиот совет одлучи – Србија да не увезува нафта од Русија, а ЕУ да увезува

Европскиот совет донесе одлука со која побара Србија да не увезува нафта од Русија.

„Тоа е долга одлука, суштината е дека Европејците си оставија можност да прават бизнис со Гаспромњефт на нивна територија и да увезуваат и извезуваат нафта од Русија, но трети земји каде компаниите и рафинериите се во мнозинска сопственост на Руси не можат да увезуваат руска нафта. “, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Таа одлука ни е чудна, рече Вучиќ, а разговараме со ЕУ, американските партнери и руските партнери.

Тие не ги казнија Русите, не се казнија себеси, тие нас не казнија нас“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бектеши: Ако потпишеме договор со Србија гасот…

Доколку се потпише договорот со Србија, „ќе…

ЕУ му дава на Косово 5.25 милиони…

Европската комисија префрли уште 5,25 милиони евра…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…

Полни раце работа за МВР: 171 казна…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…