Објавено на:

Вучиќ се пофали: Пишуваме историја, ова е нова ера за Србија – Ќе се произведуваат електрични автомобили во Крагуевац

t

Започнува производството на електрични автомобили во Крагуевац, Вучиќ се пофали: Нова ера во инвестициите во Србија.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска се сретна со менаџментот на компанијата „Стелантис“, која ќе ја предводи извршниот директор Карлос Таварес.


Претседателот Вучиќ истакна дека овој ден е неверојатно важен за Србија.

„Денеска започнуваме сосема нова ера во инвестициите во Србија и во нашето однесување во иднина. „Денеска потпишавме договор за финансирање на електричниот автомобил што ќе се произведува во Крагуевац“, рече претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БОМБА: Бугарија спрема вето и нова историја…

Бугарија, охрабрена од поддршката што ја добива…

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Кој сака војна на Балканот? Вулин: На…

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска…

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки…

Бугарско здружение организира тура низ јужна Србија…

„Патека на 41. пешадиски полк – март…