Објавено на:

Вучиќ се пофали: Пишуваме историја, ова е нова ера за Србија – Ќе се произведуваат електрични автомобили во Крагуевац

t

Започнува производството на електрични автомобили во Крагуевац, Вучиќ се пофали: Нова ера во инвестициите во Србија.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска се сретна со менаџментот на компанијата „Стелантис“, која ќе ја предводи извршниот директор Карлос Таварес.

Претседателот Вучиќ истакна дека овој ден е неверојатно важен за Србија.

„Денеска започнуваме сосема нова ера во инвестициите во Србија и во нашето однесување во иднина. „Денеска потпишавме договор за финансирање на електричниот автомобил што ќе се произведува во Крагуевац“, рече претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…

Курти: Западот треба да се загрижи за…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот…

Вучиќ загрижен: Курти бара артилерија со дострел…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…