Објавено на:

Вучиќ се пофали: Пишуваме историја, ова е нова ера за Србија – Ќе се произведуваат електрични автомобили во Крагуевац

t

Започнува производството на електрични автомобили во Крагуевац, Вучиќ се пофали: Нова ера во инвестициите во Србија.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска се сретна со менаџментот на компанијата „Стелантис“, која ќе ја предводи извршниот директор Карлос Таварес.

Претседателот Вучиќ истакна дека овој ден е неверојатно важен за Србија.

„Денеска започнуваме сосема нова ера во инвестициите во Србија и во нашето однесување во иднина. „Денеска потпишавме договор за финансирање на електричниот автомобил што ќе се произведува во Крагуевац“, рече претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската црква за Европрајдот во Белград: ЛГБТ…

Руската црква соопшти по повод Европрајд во…

Петковиќ: Курти носи буре барут во Брисел,…

Приштина упорно прави потези кои можат да…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…

Брнабиќ: Брисел да престане со лицемерието!

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, одговарајќи на…