Вучиќ се сретна со Петков: Се зајакнува соработката меѓу двете држави

t

Претседателот Александар Вучиќ денеска се сретна со премиерот на Бугарија Кирил Петков, со кого разговараше за билатералните односи, зајакнувањето на енергетската соработка меѓу двете земји, како и инфраструктурни и економски прашања од заеднички интерес.

Вучиќ посочи дека проектот за гасоводот Баклански ток е од суштинско значење за соработката и развојот на регионот и дека почетокот на изградбата на интерконектор за гас во Димитровград ќе обезбеди сигурно снабдување со гас и диверзификација на изборите за снабдување.

Двајцата соговорници констатираа дека завршувањето на изградбата на интерконекторот меѓу Србија, Бугарија и Грција ќе придонесе за уште поголема стабилност и енергетска безбедност во регионот.
Претседателот му се заблагодари на бугарскиот премиер за неговото искрено пријателство и целосна посветеност на развојот на блиските соседски односи меѓу двете земји.

Петков предложи и интензивирање на соработката меѓу српските и бугарските бизнисмени и експерти од областа на информатичките технологии, како и формирање балкански стартап компании.

„Нашите пазари се мали, затоа треба да работиме заедно на подобри перформанси на трети пазари, но и да размислиме за создавање нов балкански центар за информатичка технологија“, рече Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Бугарите негодуваат, затоа што сме попопуларни…

Ги сакам сите вина на нашите браќа…

(Хит Видео) Вучиќ на ТикТок објави разговор…

На социјалната мрежа веќе го следеа повеќе…

Вучиќ: Тежок разговор со петорката на ЕУ,…

Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ оцени…

Вучиќ ЗА СИ-ЕН-ЕН: Србија е последната земја…

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за…

Вучиќ најави вонредно обраќање за состојбата во…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе и…