Објавено на:

Вучиќ се чуди дали воопшто има смисла да се преговара со ЕУ ако услов е признавање на Косово

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека размислува дали има смисла да оди во Брисел на 23-ти јуни на самитот ЕУ-Западен Балкан. Тој ќе се консултира со Владата дали Србија ќе отвори нови поглавја во преговорите со ЕУ, бидејќи тоа е директно условено со признавањето на Косово.

Вучиќ најави дека утре ќе се консултира со премиерите на Албанија и на Република Македонија, Еди Рама и Димитар Ковачевски, па дури потоа ќе одлучи дали ќе го одржи претстојниот самит. „Утре ќе се консултираме со Рама и Ковачевски како дел од иницијативата Отворен Балкан, потоа ќе се консултирам со членовите на српската влада и ќе одлучам дали да одиме во Брисел и каква позиција ќе имаме“, рече Вучиќ.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Хркаловиќ се враќа во домашен притвор: Детали…

Поранешниот државен секретар во МВР Дијана Хркаловиќ…