Објавено на:

Вучиќ се чуди дали воопшто има смисла да се преговара со ЕУ ако услов е признавање на Косово

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека размислува дали има смисла да оди во Брисел на 23-ти јуни на самитот ЕУ-Западен Балкан. Тој ќе се консултира со Владата дали Србија ќе отвори нови поглавја во преговорите со ЕУ, бидејќи тоа е директно условено со признавањето на Косово.

Вучиќ најави дека утре ќе се консултира со премиерите на Албанија и на Република Македонија, Еди Рама и Димитар Ковачевски, па дури потоа ќе одлучи дали ќе го одржи претстојниот самит. „Утре ќе се консултираме со Рама и Ковачевски како дел од иницијативата Отворен Балкан, потоа ќе се консултирам со членовите на српската влада и ќе одлучам дали да одиме во Брисел и каква позиција ќе имаме“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ загрижена за зголемениот обем на трговија…

Земјите од Европската Унија се сè позагрижени…

Руската црква за Европрајдот во Белград: ЛГБТ…

Руската црква соопшти по повод Европрајд во…

Петковиќ: Курти носи буре барут во Брисел,…

Приштина упорно прави потези кои можат да…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…