Објавено на:

Вучиќ се чуди дали воопшто има смисла да се преговара со ЕУ ако услов е признавање на Косово

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека размислува дали има смисла да оди во Брисел на 23-ти јуни на самитот ЕУ-Западен Балкан. Тој ќе се консултира со Владата дали Србија ќе отвори нови поглавја во преговорите со ЕУ, бидејќи тоа е директно условено со признавањето на Косово.

Вучиќ најави дека утре ќе се консултира со премиерите на Албанија и на Република Македонија, Еди Рама и Димитар Ковачевски, па дури потоа ќе одлучи дали ќе го одржи претстојниот самит. „Утре ќе се консултираме со Рама и Ковачевски како дел од иницијативата Отворен Балкан, потоа ќе се консултирам со членовите на српската влада и ќе одлучам дали да одиме во Брисел и каква позиција ќе имаме“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…

Курти: Западот треба да се загрижи за…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот…

Ковачевски повтори: И покрај сите потешкотии ЕУ…

Граѓаните на Македонија заслужуваат најголем кредит, бидејќи…