Објавено на:

Вучиќ: Србија е подготвена за имплементација на постигнатиот договор

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста рече дека Србија е подготвена да работи на спроведување на предлогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина до нивните црвени линии. Претседателот подвлече дека во Охрид не потпишал никакви документи.

– За нас е важно не само да зависиме од добрата волја на Приштина, што е позитивна промена, туку и од тоа колку сме подготвени да направиме одредени работи – овде зборувам за европскиот пат, рече Вучиќ.

Александар Вучиќ рече дека “стигнуваме до еден член – секој сака да го реши проблемот со исчезнатите лица, секоја мајка сака да знае каде е закопано нејзиното дете или дали е живо.”

„Досега Приштина го користеше како притисок за воени репарации, кои очигледно Србија треба да ги следи“, рече Вучиќ.

Според него, кога мислите дека зборувате за ситници, зад се се крие трик.

„Сакаме да соработуваме со Албанците, не треба да градиме ѕидови. Досега се составуваше списокот на исчезнати лица“, вели Вучиќ.

Тој објасни зошто Заедницата на српски општини е важна за српската влада. Тој вели дека сите луѓе кои живеат јужно од Ибар, сите живеат како во гето.

„Без разлика што имаат голема здравствена установа што ја градиме во Грачаница, сите сакаат да фатат рака на Северна Митровица“, вели Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…