Вучиќ: Србија никогаш не нападнала никого, за разлика од “западните сили”

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ се обрати на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации.
Тој на почетокот на својот говор на Генералното собрание на ОН рече дека зборува како претставник на слободна и независна земја, која е на пат кон членство во ЕУ, но која, како што рече, не е подготвена да ги гази традиционалните пријателства што се граделе со векови, алудирајќи на барањето за воведување санкции за Русија.


– „Сакам да го кренам својот глас во името на мојата земја, но и во името на сите оние кои и денес, 78 години по основањето на ОН, вистински и подеднакво веруваат дека принципите на Повелбата на ОН се единствени суштинска одбрана на светскиот мир, правото на слобода и независност на народите и државите, но и повеќе од тоа, залог на самиот опстанок на човечката цивилизација“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека новиот глобален бран на војни и насилство, кои ги поткопуваат темелите на меѓународната безбедност, е болна последица, чија причина лежи во напуштањето на принципите наведени во Повелбата на ОН.
Тој изјави дека сите зад таа говорница зборуваат за своите проблеми, често се справуваат со вистински и замислени непријатели и се додворуваат на сопственото јавно мислење, „раскажуваат бајки од иднината“, но со недоволно реално разбирање на работите.


На прашањето каква е иднината на светот, Вучиќ вели дека сите ги слушнале предупредувачките зборови на генералниот секретар Антонио Гутереш, но малкумина го слушале. Тој додава дека во ерата на „лајкови“ и посветување повеќе внимание на домашните миленици отколку на децата, не е ни чудо што не ги препознаваме опасностите што ни претстојат.
„Погазувањето на Повелбата на ОН во случајот со Србија е предвесник на проблемите со кои сите се соочуваме денес“


Вучиќ рече дека не може и нема право како претседател на мала земја да зборува за односите меѓу големите сили, но дека може и сака да зборува за тоа како непочитувањето на меѓународното јавно право може да доведе до страшни последици.
„Обидот за распарчување на мојата земја, формално започнат во 2008 година со едностраното прогласување независност на Косово, сè уште трае. Погазувањето на Повелбата на ОН во случајот со Србија беше еден од видливите предвесници на бројните проблеми со кои се соочуваме сите денес, а кои ги надминуваат границите на мојата земја или регионот од кој доаѓам“, рече Вучиќ.
Тој посочи дека од последната средба во Њујорк светот не станал ниту подобро ниту побезбедно место. Напротив. Глобалниот мир и стабилност остануваат акутно загрозени.


„Продолжуваме да се соочуваме со проблемите на енергетската сигурност, финансиската нестабилност, како и безбедноста и пореметувањата во синџирите на снабдување со храна и лекови. Не само што не најдовме решенија за многу проблеми, туку тие станаа се побројни, а некои од нив дури и посложени“, рече Вучиќ.


„И додека три дена по ред од оваа говорница сите се колнеме дека ќе ги почитуваме принципите и правилата на Повелбата на ОН, нивното кршење е основата на повеќето проблеми во меѓународните односи, а примената на двојни стандарди е отворена покана до сите оние кои ги газат нормите на меѓународното право како и основните човечки морали ги остваруваат своите интереси преку војна и насилство“, рече Вучиќ во својот говор пред Генералното собрание.
Сите досегашни говорници, вели претседателот, зборувале за неопходноста од промени во светот, истакнувајќи ја нивната земја како пример за морал и посветеност на правото и глобалната правда.
„Денес овде нема да зборувам со суперлативни зборови за мојата земја, за растот на платите и пензиите, стотици километри изградени автопати и железници, новоизградените болници и училишта, научно-технолошките паркови, Институтот за вештачка интелигенција, бидејќи се подразбира дека ги штитам нејзините интереси и дека ја сакам најмногу на свет, но ќе зборувам за принципите кои беа прекршени и кои не доведоа до денешната ситуација, а не од малите, кои често се мета на напади, но од најмоќните земји во светот“, истакна Вучиќ.


Посебно оние, како што додава, кои си дале за право да му даваат политички и морални лекции на целиот свет, секој од свој агол.
„Во оваа сала пред само два дена можевме да слушнеме од американскиот претседател дека најважниот принцип во односите меѓу државите е почитувањето на нивниот територијален интегритет и суверенитет, а само како трет најважен фактор се споменуваат човековите права. , ми се чинеше дека секој во оваа соба може да го поддржи“, вели претседателот.

Вучиќ рече дека германскиот министер рекол дека Германија цврсто се придржува до Повелбата на ОН и одлуките и актите на ОН и дека никогаш нема да се откаже од тоа.
„Сето тоа би било убаво, ако е вистина. Речиси сите големи западни сили брутално ја погазија и Повелбата на ОН и Резолуцијата 1244 донесена во овој висок дом, негирајќи ги и газејќи ги сите тие принципи што ги бранат денес, а тоа се случи. Пред 24 години, пред точно 15 години“, вели Вучиќ.
Според него, за прв пат, без преседан во светската историја, 19 од најмоќните земји донеле одлука, без учество на Советот за безбедност на ОН – без никаква одлука на Советот за безбедност на ОН, брутално да нападнат и казнат суверена земја. на европско тло, како што рекоа, со цел да се спречи хуманитарна катастрофа.
„Не се смееја гласно кога претседателот на Русија ги употреби истите зборови за да го оправда нападот врз Украина. Заборавија дека и самите го користеа истиот наратив, исти зборови, исти објаснувања“, подвлече Вучиќ.


„Србија никогаш не стапнала на територија на друга земја“


Србија никогаш не стапнала на територија на друга држава, ниту го загрозила нејзиното постоење, но пред 24 години 19 од нив најмоќните и најсилните немаа милост кон малата Србија, рече Вучиќ.
Кога „ја завршија таа работа, рекоа дека прашањето за Косово е демократско прашање и дека ќе се реши во согласност со Повелбата на ОН и другите меѓународни правни акти“.
„И тогаш, им текна дека во 2008 година, спротивно на сите, но апсолутно сите акти на меѓународното јавно право, ја поддржаа независноста на таканареченото Косово“, рече претседателот.
„Незаконска одлука за отцепување на автономната покраина Косово и Метохија од Србија“
Вучиќ истакна дека незаконската одлука за отцепување на автономната покраина Косово и Метохија од Србија е донесена цела деценија по завршувањето на војната во нашата земја.
Без референдум или каква било демократска форма на изјаснување на граѓаните во Србија, дури ни на самото Косово и Метохија, додава тој.
Оваа одлука беше донесена во време кога Србија имаше влада посветена на европските и
на евроатлантските интеграции, а во својот состав ја вклучи и покраината Косово и Метохија, полноправна членка на ОН, но и на Советот на Европа, ОЕБС и низа други меѓународни организации. А сепак, тоа не го спречи правното и политичкото насилство на оние кои денес предводат во делењето лекции од оваа говорница, вели Вучиќ.


Бесмислените објаснувања, како полицискиот терор што српските власти го извршија во нивната јужна покраина цела деценија претходно, хуманитарната криза, прогонот на локалното албанско население, се само последна капка од кофата со лаги и глупости, со цел. да се оправда насилството врз суверена земја и како ќе се урне нејзиниот интегритет, посочи Вучиќ.
Од моментот на победата на тие големи 19 над малата Србија, 70 проценти од Србите од Косово и Метохија
ги напушти своите огништа, а има 300.000 Албанци повеќе од кога било досега
на КиМ. Толку од правото, толку од правдата, вели претседателот.
Во делегацијата со претседателот Вучиќ во Њујорк се и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ и српскиот амбасадор во САД, Марко Ѓуриќ.

  1. сесија на Генералното собрание на ОН ќе трае до 26 септември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…