Објавено на:

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над 5.000 Срби и Роми кои живеат во Косово

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека за 5.607 Срби и Роми во Косово кои добиваат државна социјална помош на Србија, таа помош ќе биде зголемена од 11.000 на 20.000 динари, кои ќе ги добијат за една и пол. до два месеци.

„Тоа е голем број луѓе, со оглед на бројот на лица од српска националност кои живеат на Косово и Метохија, ја зголемуваме нивната социјална помош затоа што сакаме да преживеат“, рече Вучиќ во обраќањето до јавноста.

Според него, таму каде што има една плата во едно семејство на Косово и Метохија, ако ја зголемиш на 20.000 социјална помош или каде имаш двојно поголема социјална помош, тогаш е можно барем да преживееш.

Имајте предвид дека тоа е социјална помош, а не економска категорија, затоа зборуваме за мали суми“, истакна Вучиќ, пренесе Танјуг.

Има посебни села, енклави во покраината, места каде што нема работа, каде што жителите не можат да работат во болници, во нашата администрација, училишта и градинки, односно во системот што го плаќа државата Србија, ова е важно и голема поддршка за нив, додаде тој.претседателот на Србија.

Веќе за месец и половина, до два месеци ќе добие зголемена социјална помош, прецизира Вучиќ.

Тој истакна дека не сака социјалната помош да биде онака како што живеат луѓето во централна Србија, каде што имаат безброј можности за работа.

„Годинава ќе имаме 100.000 странски работници, тоа е целата работа што можеа да ја завршат српските работници, но многу луѓе, да бидеме фер, не ни сакаа да работат“, додаде Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…