Објавено на:

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде доминантна во никогаш појасна форма на Запад

t

Србија успеа да го издржи притисокот од Западот и да не воведе санкции кон Русија, изјави претседателот на земјата, Александар Вучиќ. Веќе во јуни очекува големи промени во глобалната политика и дека Украина ќе добие голема динамика на европскиот пат со можност за влез во Европската унија преку редот – што, како што вели, ќе ја промени и динамиката на односите на Србија со Брисел. Тој најави дека во мај ќе се одржи самит меѓу Србија и Унгарија на највисоко ниво. Вучиќ ги покани граѓаните на 22 април да дојдат на аеродромот во Батајница и да присуствуваат на прегледот на воената опрема, нагласувајќи дека тоа ќе биде најголема презентација на сето она што го има српската војска.

Александар Вучиќ за Пинк изјави дека она што се случува во глобалната политика, а пред се во Европа, ќе ја промени динамиката на односот на Србија со ЕУ.

Според него, Украина веќе може да добие голем поттик на нејзиниот европски пат во јуни, со можност за брз и вонреден влез во ЕУ, додека процесот на создавање посебен блок во Европа под влијание на Паралелно се одвиваат САД, кои би можеле да станат најсилни.

„Тоа ќе ја промени динамиката на нашиот однос со Европа. Би сакал да се надевам дека е во позитивно светло, но има ограничувачки фактори за нас, имено санкциите и Косово и Метохија“, забележува Вучиќ.

Тој верува дека претстои уште многу, наведувајќи го дефлацискиот чин на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, кој принуди многу европски компании да се преселат во САД.

Според неговото мислење, ќе следи договор со Европа, но со барање во иднина да мора да спроведат мерки против Кина, какви што спроведуваат САД.

„Интересно е што се случи на седницата на Европскиот совет, видлива беше промената на односот кон Кина. Досега беше – под еден Кина е економски партнер, под двајца Кина е конкурент, а под три Кина е стратешки ривал“, рече Вучиќ кој додаде дека тоа сега се менува.

Во таа смисла, тој ја спомена изјавата на Урсула фон дер Лајен и состанокот на Европскиот совет одржан минатата недела, кои, според него, укажуваат на промена на односите кон Кина.

Како што рече, Урсула фон дер Лајен за прв пат ја употреби фразата стратегиски ривал, што е американски термин.

„Америка ќе биде доминантна во никогаш појасна форма на Запад, а ќе има ист однос на Европа и САД кон Кина, која ја гледаат како клучен стратешки ривал. Затоа посетата на Кина на Урсула фон дер Лајен а Макрон ќе биде интересен. Мораме да се погледнеме за да видиме како ќе се позиционираме, ќе ја заштитиме земјата и инвестициите“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

(Видео) Хорор во Мисисипи: Бајден прогласи вонредна…

По разорното торнадо што го погоди југот…

Жешка пролет: Русија распоредува тактичко нуклеарно оружје…

Москва и Минск се договорија за распоредување…