Објавено на:

Вoeни ветерани на НАТО се подготвуваат да преминат во Украина

t

Група од 10 ветерани се наоѓа во Полска и се подготвува да се префрли во Украина, каде што планираат да се придружат на одбраната на воените сили на таа земја.

Групата е составена од шест американски државјани, тројца Британци и еден Германец е обучена во НАТО и е искусна во блиска борба и борба против тероризмот.


Тие сакаат да бидат меѓу првите кои официјално сакаат да се придружат на новата Меѓународна легија на територијалната одбрана на Украина која Зеленски ја најави. Двајца поранешни американски пешадиски официри исто така планираат да дојдат во Украина за да обезбедат водство за групата.

Додека во главниот град на Украина четврти ден беснеат интензивни борби, а рускиот претседател Владимир Путин нареди да се подготви нуклеарното оруже, Зеленски упати апел за помош за сите кои можат да се борат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…