Објавено на:

Вoeни ветерани на НАТО се подготвуваат да преминат во Украина

t

Група од 10 ветерани се наоѓа во Полска и се подготвува да се префрли во Украина, каде што планираат да се придружат на одбраната на воените сили на таа земја.

Групата е составена од шест американски државјани, тројца Британци и еден Германец е обучена во НАТО и е искусна во блиска борба и борба против тероризмот.


Тие сакаат да бидат меѓу првите кои официјално сакаат да се придружат на новата Меѓународна легија на територијалната одбрана на Украина која Зеленски ја најави. Двајца поранешни американски пешадиски официри исто така планираат да дојдат во Украина за да обезбедат водство за групата.

Додека во главниот град на Украина четврти ден беснеат интензивни борби, а рускиот претседател Владимир Путин нареди да се подготви нуклеарното оруже, Зеленски упати апел за помош за сите кои можат да се борат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…