Гадење и повраќање се два нови симптоми на омикрон варијантата

t

Во варијантата на коронавирусот Омикрон, забележани се класичните симптоми на СОВИД-19 како треска, главоболка, губење на вкус и мирис, а во исто време може да предизвика традиционални симптоми на грип.

Според британската апликација за следење ЗОЕ Ковид, 5-те најчести симптоми како течење на носот, главоболка, замор, кивање и болки во грлото не се разликуваат од класичниот грип.

Сепак, Тим Спектор, професор по генетска епидемиологија на Кралскиот колеџ во Лондон и ко-основач на ЗОЕ, изјави дека некои луѓе заразени со Омикрон доживуваат гадење и повраќање.

Спектор додаде дека овие симптоми ги пријавиле луѓе кои биле целосно вакцинирани, како и некои кои имале бустер вакцина.

Претходните истражувања во ЗОЕ открија дека еден од симптомите на инфекција со Омикрон е губење на апетитот.

Сличностите помеѓу Омикрон и симптомите на настинка се појавија поради извештаите дека новиот вид на вирус е позаразен, но значително помалку смртоносен од претходните варијанти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Колку сиромашните осиромашуваат, толку богатите се богатат:…

Секој десетти човек во светот е гладен,…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…