Објавено на:

“Гаспром” ја опомени Полска: Или ќе плаќате во рубљи или нема природен гас

t

Полска мора да го плати рускиот гас на 26 април според новата шема – во рубли, објави компанијата „Гаспром“.

Денеска во полските медиуми кружеа гласини дека Гаспром го прекинал снабдувањето со гас за државата.

Но Компанијата ја демантираше информацијата дека испораките на руски гас за Полска се веќе прекинати, нагласувајќи дека Варшава денеска е „обврзана да плати за испораката на гас во согласност со новиот начин на плаќање“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Српски аналитичар: Полска се подготвува за војна,…

Во интервју за МОНДО, српскиот воено-политички аналитичар…

Белорусите тврдат: Полски разузнавачи се вклучени во…

Комитетот за државна безбедност (КГБ) на Белорусија…

Полска е подготвена да ги обучува украинските…

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки за време на заедничката прес-конференција…

Говор на Бајден во Варшава: Киев стои…

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево одржа голем…