Објавено на:

“Гас имат снемано”: Австрија го забранува греењето на природен гас од 2023 година

t

Австриското Министерство за заштита на животната средина во новообјавениот нацрт закон предвидува забрана за греење на гас за нови градби од 2023 година. Мерката првично беше планирана да стапи во сила од 2025 година, но, поради последиците од преголемата зависност од рускиот гас, временскиот рок е поместен.

Во нацрт законот се наведува дека од 1 јануари 2023 година, нема да биде дозволено поставување постројки за греење, што работат на течни или цврсти фосилни горива, или фосилен течен гас.


„До 2040 година, греењето на гас мора да биде заменето со алтернативни, климатски поволни решенија“, наведува Министерството.

Од 2023 година, неисправните постројки за греење на нафта или јаглен, треба да се заменат со „зелени системи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хаос во Австија: Едно лице загина…

Австрија синоќа ја зафати силно невреме, а…

Ќе следува ли бурна реакција од Русија?…

Поради тоа што „Гаспром“ повеќе не испорачува…

Ова нема крај: Цените на гасот во…

Цените на гасот во Европа го започнаа…

Нехамер гледа напредок во спорот меѓу Македонија…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот…

Австрија ја укинува задолжителната вакцинација против Ковид-19

Австрија ја укинува задолжителната вакцинација против Ковид-19,…