Објавено на:

“Генералка викенд” – Градот Скопје се приклучува кон големата еколошка акција за чистење на Водно

t

„Генералка викенд“ за поубаво и почисто Водно

Градот Скопје се приклучува на најголемата еколошка акција за чистење заедно со Пивара Скопје, ПАКОМАК и Мен енд Маунтен, каде со заеднички активности со над 200 волонтери ќе се чисти планината Водно, соопштуваат од Градот.

Чистењето на Водно ќе се одвива започнувајќи од 09:00 часот до 14:00 часот. Со оваа еколошка акција се постигнува двоен ефект, односно за секои 10 килограми собран отпад ќе биде засадено по едно дрвце.

Oваа акција за чистење на отпадот и создавање еколошки одржлива иднина треба да прерасне во традиција, а напорот вложен во собирањето на отпадот секоја година да резултира со што поголем број засадени дрва.Градот Скопје ги поканува сите заинтересирани граѓани да дадат свој придонес во еколошката акција за Водно и Скопје да бидат почисто и поубаво место за живот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прскање против возрасни форми на комарци овој…

Авионската дезинсекција против возрасни форми комарци на…

Ракија не е за секого: Прободен и…

Британски војник бил нападнат за време на…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на…

(Фото) Ексклузивно: Кај е Гоце, нека стане…

Вредни луѓе вечерва го разубавиле Скопје. Инфомакс…

Приведен дилер од Скопје

Денеска, на улица „Марко Орешковиќ“ во Скопје, полициски…