Објавено на:

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје призна дека соработувал со украинската армија

t

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје, Игор Мурашков, призна дека му дал информации на Киев за настаните во нуклеарната централа, сфаќајќи дека гранатирањето доаѓа од украинската армија, рече тој во интервју за телевизијата „Русија 24“. .

„Разговарав со соработниците на вооружените сили на Украина преку месинџер, суштината на разговорот беше тоа што пренесов информации за моменталната ситуација во нуклеарната централа“, рече Мурашков.

Како што се наведува во написот, генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје бил депортиран на територијата под контрола на Украина под обвинение за „вршење активности насочени кон дискредитација на властите на Руската Федерација“.

Тој призна дека ги разбира последиците од гранатирањето на нуклеарна централа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МОН одобриле нови учебници за средно образование,…

Во 2022 година Педагошката служба одобри стотина…

Паника во Бугарија: Десетици дојави за бомби…

Десетици училишта во Софија, Варна и Бургас…

Лога најавува дека уставните измени можеби нема…

Преамбулата на Уставот со внесување на помалите…

Шокнатна изјава на разрешениот министер за одбрана:…

Разрешениот министер за одбрана на Израел, Јоав…

Франција ги забрани сите социјални мрежи на…

Француската влада соопшти дека на сите државни…