Објавено на:

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје призна дека соработувал со украинската армија

t

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје, Игор Мурашков, призна дека му дал информации на Киев за настаните во нуклеарната централа, сфаќајќи дека гранатирањето доаѓа од украинската армија, рече тој во интервју за телевизијата „Русија 24“. .

„Разговарав со соработниците на вооружените сили на Украина преку месинџер, суштината на разговорот беше тоа што пренесов информации за моменталната ситуација во нуклеарната централа“, рече Мурашков.

Како што се наведува во написот, генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје бил депортиран на територијата под контрола на Украина под обвинение за „вршење активности насочени кон дискредитација на властите на Руската Федерација“.

Тој призна дека ги разбира последиците од гранатирањето на нуклеарна централа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…