Објавено на:

Генералниот секретар на ОН со застрашувачка изјава: Не е исклучена нуклеарна војна – Загрозено е цолото човештво

t

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди во понеделникот дека тековната ескалација на војната во Украина „без разлика дали случајно или намерно“ ќе го загрози целото човештво. Тој дополнително алармира дека конфликтот може да заврши во нуклеарна апокалипса.

„Изгледите за нуклеарен конфликт, некогаш незамислив, сега се враќаат во доменот на можностите“, рече Гутереш.

Коментарите на Гутереш за нуклеарната војна беа дадени во врска со тоа што претседателот Владимир Путин ги подигна силите за одвраќање на Русија – кои вклучуваат различни стратешки оружја, нуклеарни и конвенционални – на „специјална“ тревога минатиот месец, развој што шефот на ОН го нарече „застрашувачки коски“.


Од западната страна, некои експерти и политичари во Европа и САД вршат притисок НАТО да прогласи „зона на забранети летови“ над Украина, потег со кој Алијансата ќе се обврзе да собори руски авиони на украинското небо и да донесе нуклеарна велесилите во отворен конфликт меѓу себе. Водачите на НАТО досега се спротивставија на овие повици за војна, а Вашингтон постојано инсистираше на тоа дека нема воено да се вклучи во Русија освен ако не биде нападната членка на НАТО.

Настрана од сеништето за нуклеарен конфликт, Гутереш предупреди дека „оваа војна нема да има победници, само губитници“. Сиромашните во светот ќе бидат особено погодени од зголемените цени на храната, рече тој, истакнувајќи дека „само Украина обезбедува повеќе од половина од понудата на пченица на Светската програма за храна“, и дека Русија и Украина заедно сочинуваат половина од светската понуда на сончогледово масло и третина од нејзината пченица.

„Оваа војна оди многу подалеку од Украина“, рече тој. „Дамоклов меч виси над глобалната економија, особено во светот во развој“.

Гутереш рече дека ОН ќе доделат 40 милиони долари за обезбедување храна, помош и готовина за украинските цивили погодени од конфликтот и дека тој лично индиректно бил во контакт со Путин за да разговара за завршување на конфликтот. ОН, рече тој, исто така контактирале со голем број трети земји, вклучително и Кина, за да разговараат за преговорите за посредување.

Руските и украинските делегации практично се состанаа во понеделникот на четвртиот круг мировни преговори, кои потоа беа прекинати и требаше да продолжат во вторник. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата изјави дека се надева дека овие разговори ќе доведат до лична средба со Путин.

Русија започна воена офанзива во Украина во февруари, при што Путин изјави дека Русија има намера да го „денализира“ и „демилитаризира“ својот сосед и да се погрижи да не се приклучи на НАТО алијансата. Нападот дојде по седумгодишен ќор-сокак во кој Москва го обвини Киев дека извршил „геноцид“ врз рускојазичните отцепени републики во регионот на Донбас, чија независност Путин ја призна неколку дена пред почетокот на воената офанзива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Купувате премногу фосилни горива, а тоа…

Многу земји сакаат да го зголемат производството…