Објавено на:

Генералното собрание на ОН ја суспендираше Русија од Советот за човекови права

t

Генералното собрание на Обединетите нации гласаше за суспендирање на Русија од Советот за човекови права на ОН. Резолуцијата предложена од САД доби 93 гласа, 24 земји беа против и 58 воздржани.

Кина, втората постојана членка на Советот за безбедност, гласаше против. Меѓу воздржаните, најистакнати беа Индија, Бразил, Саудиска Арабија и Јужна Африка.

Амбасадорката на САД Линда Томас-Гринфилд во понеделникот повика Русија да биде протерана од телата на 47 земји, нарекувајќи го нејзиното учество „фарса“, по снимките и фотографиите од град во близина на Киев. Украина и САД ја обвинија Русија за масакр, што Москва силно го отфрла.

„Ние веруваме дека припадниците на руските сили извршиле воени злосторства во Украина и веруваме дека Русија треба да сноси одговорност“, изјави Томас Гринфилд.

Кога Москва повика на итна седница на Советот за безбедност за истрага на наводните злосторства, Велика Британија, која во моментов претседава, го отфрли барањето на Русија. Наместо тоа, САД и нивните сојузници одлучија да ги заострат санкциите кон Русија, целосно засновани на украинските обвинувања како предуслов за вината на Русија.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба го поздрави денешното гласање.

„Воените злосторници немаат место во органите на ОН кои имаат за цел да ги заштитат човековите права. „Благодарен сум на сите земји-членки кои ја поддржаа релевантната резолуција на Генералното собрание на Обединетите нации и ја избраа вистинската страна на историјата“, напиша тој на Твитер.

Москва рече дека обидите за протерување на Русија од Советот за човекови права се политички и дека тие се преземени од земји кои се обидуваат да ја продолжат „политиката на неоколонијализмот на човековите права“ во меѓународните односи.

Генадиј Гатилов, рускиот амбасадор во мисијата на ОН во Женева, ја нарече американската резолуција „неоснована и чисто емоционална ароганција што изгледа добро пред камера, токму онака како што им се допаѓа на САД“ и го обвини Вашингтон дека ја користи украинската криза во своја полза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…