Објавено на:

Генералот Мили го предупредува Конгресот: Шансите за војна меѓу големите сили „се зголемуваат!

t

Со зовривањето на тензиите меѓу НАТО и Русија, трајната магла на војната на теренот во Украина и постојаната реторика која дури и во последно време опасно вклучуваше нуклеарни закани – се чини дека се движиме кон уште поголема ескалација на ситуацијата… да не зборуваме за информативна војна во која сите страни постојано тврдат дека се работи за напади под лажно знаме… Дописникот на Форин полиси од Пентагон го пишува следното :

Руската употреба на хемиско или биолошко оружје против Украина најверојатно ќе предизвика „реакција од меѓународната заедница“, вели американскиот секретар за одбрана Лојд Остин Русија, кој исто така посочи дека конфликтот може да ескалира поради сајбер напад, рече Остин.

Предупредувањето дојде кога лидерите на Пентагон ги информираа конгресмените на сослушувањето на Поткомитетот за доделување средства на Сенатот за буџетот за одбрана.

Остин издаде слично предупредување за „значајна реакција“ од Западот доколку Русија употреби хемиско оружје или оружје за масовно уништување во Украина пред еден месец за време на гостувањето на CBS.

Во почетокот на април, всушност имаше обиди на украинските милитанти од Азов да тврдат дека биле жртви на руски напад со хемиски гас – но ова беше пресретнато со општ скептицизам кај многу воени аналитичари и медиумски експерти – и покрај обидите на владата на Обединетото Кралство да даде кредибилитет.

Остин оваа недела повторувајќи ја можноста за хемиски напад, и покрај тоа што нема докази за намерите на Русија, ја држи вратата широко отворена за украинските борци кои без сомнение се очајни за директна интервенција на Западот во војната за повторно да ги изнесат тврдењата.

Своја проценка за тоа како оди војната во Русија во сведочењето на Конгресот даде и претседателот на Здружениот генералштаб на САД, генерал Марк Мили. Тој рече дека сега сме сведоци на „најголемата закана за мирот и безбедноста на Европа, а можеби и на светот“ во последните децении.

„Руската инвазија на Украина се заканува да го поткопа не само европскиот мир и стабилност, туку и глобалниот мир и стабилност за кои моите родители и генерации Американци толку се бореа да ги одбранат“, рече Мили.

На прашањето дали може да избие поширока војна, тој рече:

„Потенцијалот за значителен меѓународен конфликт меѓу големите сили се зголемува, а не се намалува.

Тој опиша дека САД се „на многу критична и историска геостратешка точка на пресврт“, што значи дека американската војска „ја одржува подготвеноста и се модернизира за иднината“ во исто време.

„Ако не го сториме тоа, тогаш ја ризикуваме безбедноста на идните генерации“, нагласи Мили. Високиот генерал, исто така, во сведочењето рече дека додека Кина претставува „предизвик“ за Соединетите држави, инвазијата во Украина сега ја направи Русија „закана во реално време“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бјелогрлиќ на протестите во Белград: Тоа што…

Во 18 часот пред Собранието на Србија…

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…