Објавено на:

“Генијално”: Еди Рама ќе забрани употреба на автомобили во понеделник заради заштеда на гориво?

t

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека в понеделник ќе биде „ден без возила заради заштеда на гориво, а не од еколошки аспект”.

Тој ја најави и опцијата работа од дома, како во времето на карантинот поради пандемијата на Ковид-19, што „е добра можност за штедење на нафта”.

– Агенцијата за енергетика го потврди она што го кажувавме, а тоа е дека проблемот во оваа ситуација не е колку очигледен. Додека разговараме за цените, ризикот е недостигот. Да не ги прифаќаш фактите и да зборуваш како да си во нормална реалност е многу голем проблем, истакна Рама, индирекно обраќајќи и се на опозицијата и организаторите на протестите што ги одржуваат поради поскапувањата.

Тој додаде дека Владата ќе заседава и ќе донесе одлука околу опцијата за работа од дома и оти засега за неработен го прогласила понеделник (21 март) што значи се спојува со вторник кога Бекташите го одбележуваат Султан Неврус, а во Албанија е неработен ден.

Рама препорача и утрешниот ден да биде без автомобили, а зошто не и вторник, „што значи три дена без автомобили и заштеда на гориво”.

– Тоа е реалната состојба. Растот на цената е неминовен, како и во другите земји, додаде албанскиот премиер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Скршени дрвја уништија автомобили низ Скопје

Откорнати и паднати дрвја од големото невреме…

Вие гответе во мали тенџериња: Државни институции…

Антикорупциска одлучи да го запре постапувањето, со…

Брачен пар од Македонија враќал километражи на…

Австриската полиција влегла во трага на брачен…

Рама: Разочаран сум од ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама, се чини не…

Премиерите на Црна Гора и Албанија едногласни:…

Премиерите на Црна Гора и Албанија, Дритан…