Објавено на:

Генчовска: Ќе преземеме мерки за говорот на омраза во Македонија во последните неколку денови!

t

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза во последните денови во Република Македонија, како што секогаш правевме.

Ова го изјави министерката за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска, одговарајќи на прашање на БГНЕС дали ќе ги повика властите во Скопје да престанат со антибугарската хистерија.

Генчовска појасни дека мерките ќе бидат дипломатски, ќе биде повикан привремениот управител на амбасадата на РМ во нашата земја. Ќе му биде услужен протест, додаде таа.

На прашањето на БГНЕС дали се прецизирани протоколите и кога бугарското општество може да се запознае со нив, министерката Генчовска одговори:

„Имаме џентлменски договор со министерот за надворешни работи на РСМ Бујар Османи дека тие се склучени тој ден. Се надевам дека ќе се придржува до тоа, јас се придржувам до тоа. Нема да ги отвораме текстовите. Бидете сигурни дека тие целосно го гарантираат националниот интерес и целосно ги почитуваат одлуките на Народното собрание“, нагласи таа.

Генчовска изјави дека Скопје е заинтересирано работите да се случуваат многу брзо, бидејќи многу земји членки на ЕУ веќе зборуваат за одвојување на РСМ од Албанија. „Топката е директно во теренот на PCM“, рече таа. На прашањето дали Бугарија е заинтересирана за одвојување на двете земји на нивниот пат кон ЕУ, шефот на дипломатијата рече дека процесот се базира на конкретни резултати. „Ја поддржуваме Албанија, и покрај разговорите што ги гледаме од албанските власти во последно време. На крајот ќе одлучат земјите-членки“, рече Генчовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Путин: Некои луѓе се спремни да…

„Таквите луѓе се подготвени да ја продадат…

(Видео) Траги-комедија – Не знаат кога па…

Раша тудеј објави две видео снмки од…

Британските пратеници воодушевени од говорот на Зеленски:…

Британските пратеници предложија претседателот на Украина, Володимир…