ГЕРБ се скара со Петков: Не го разбира случајот со Македонија, нема чувство за историјата на сопствениот народ

t

Заменик-претседателот на ГЕРБ, Даниел Митов во интервју за БТВ посочи дека бугарскиот премиер Кирил Петков не го разбира случајот со Македонија и нема чувство за историјата на сопствениот народ, бидејќи од неодамна е Бугарин.

„Бидејќи премиерот Кирил Петков од неодамна е Бугарин, тој не го разбира случајот со Северна Македонија, нема чувство за историјата на сопствениот народ. Нема поим колку овој случај е длабоко вкоренет во знаењето на секој Бугарин и колку постои силен национален консензус за тоа какво треба да биде нашето расположение во овој случај“, рече Митов.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

Инспекторат на Град Скопје спроведе вонреден инспекциски…

По претставка од O2 Иницијатива, денес Инспекторат…

Голема крводарителска акција во просториите на Град…

Голем број граѓани, меѓу кои и вработени…

„Југо“ излета од патот Охрид – Кичево

Жена е тешко повредена откако вчера наутро…