ГЕРБ се скара со Петков: Не го разбира случајот со Македонија, нема чувство за историјата на сопствениот народ

t

Заменик-претседателот на ГЕРБ, Даниел Митов во интервју за БТВ посочи дека бугарскиот премиер Кирил Петков не го разбира случајот со Македонија и нема чувство за историјата на сопствениот народ, бидејќи од неодамна е Бугарин.

„Бидејќи премиерот Кирил Петков од неодамна е Бугарин, тој не го разбира случајот со Северна Македонија, нема чувство за историјата на сопствениот народ. Нема поим колку овој случај е длабоко вкоренет во знаењето на секој Бугарин и колку постои силен национален консензус за тоа какво треба да биде нашето расположение во овој случај“, рече Митов.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…