Објавено на:

Германија бара граѓаните да ја намалат потрошувачката на енергија: Секој киловат-час помага

t

Германскиот министер за економија ги повика граѓаните да ја намалат потрошувачката на енергија откако руската енергетска компанија Газпром почна значително да ја намалува количината на гас што ја испорачува за најголемата европска економија.

„Газпром“ соопшти дека количината на гас што минува низ гасоводот „Северен тек 1“ ќе се намали на 67 милиони кубни метри дневно од 167 милиони кубни метри претходно оваа недела, наведувајќи ги потребните поправки.

Кратењата претставуваат приближно 60 отсто намалување на гасот за Германија преку гасоводот за само два дена. Европските земји се обидуваат да ја намалат зависноста од руските фосилни горива поради војната во Украина, но со ограничен успех.

Министерот за економија Роберт Хабек во видео објавено на Твитер рече дека „сега е време“ да се заштеди на потрошувачката на енергија.

„Секој киловат-час помага во оваа ситуација“, рече Хабек. Иако испораките за Германија се сигурни со искористување од други, поскапи извори, „треба да бидеме внимателни“, рече Хабек. „Пред сè, не смееме да дозволиме да бидеме поделени, а тоа е намера на рускиот претседател Владимир Путин“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

(Видео) Меѓуетнички односи на ниво: Иссвиркан македонскиот…

Вчера вечер на Плоштадот "Скендербег" во Скопје…

(Видео) Протестите продолжуваат: Земјоделците во Холандија ги…

Земјоделците во Холандија прскаат ѓубриво и сено…