Објавено на:

Германија бара итен европски договор за енергетската криза

t

Германското здружение на индустрии за енергија и вода (BDEW) повика на договор на европско ниво за протокол за итни случаи како одговор на најавата на Москва за нов механизам за плаќање гас.

„Постојат одредени и сериозни знаци дека се движиме кон влошување на состојбата со снабдувањето со гас“, рече во четвртокот шефот на BDEW Керстин Андреа, според новинската агенција Prime.

Здружението „ќе треба да развие критериуми за кои индустриите и секторите ќе продолжат да се снабдуваат со гас дури и во случај на недостиг“, додаде Андреа.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата објави дека Москва сега ќе прифати плаќање за извозот на природен гас во „непријателските земји“ само во рубли. Ова ги вклучува земјите кои воведоа строги економски санкции против Русија поради конфликтот во Украина. Путин објасни дека нелегитимните одлуки на голем број западни држави да ги замрзнат руските средства ја уништија сета доверба во нивните валути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гасот “секна”, научници предупредуваат: Следува невообичаено студена…

На европските земји можеби им претстои постудена…

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

Орбан: Да бидеме искрени, ако продолжи вака…

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, на Фејсбук напиша…

Оптимистичка прогноза на Блумберг: Европа ќе преживее…

Се очекува зголеменото купување на течен природен…

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…