Објавено на:

Германија воведува дополнителни даноци за возила на дизел и бензин?

t

Во Германија е во тек еден вид енергетска транзиција. Велиме „еден вид“ затоа што работите сè уште изгледаат малку хаотично, а во судирот на различни лобија е тешко да се видат контурите на официјалната политика.

Во основа, Федералната влада, наводно, работи на дополнително заострување на даноците за автомобилите со бензински или дизел мотори. За тоа пишува Handelsblatt. Тие планираат да ги „растовараат“ автомобили што штедат гориво, а електричните автомобили може да добијат дури и дополнителен бонус, според „ХАК“.

Износот на данокот на моторните возила е поврзан со емисиите на CO, додека новорегистрираните електрични возила со батерии или водород се ослободени од овој данок во првите десет години. Тие разлики меѓу типовите на погони и вредностите на потрошувачка сега наводно ќе се заострат.

Позадината на размислувањето е веројатно фактот дека новите автомобили што испуштаат штетни емисии за климата ќе бидат забранети од 2035 година во Европската унија. Некои владејачки политичари се спротивставуваат на тие предлози, но повеќето ја поддржуваат новата насока.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската полиција заплени 2.100 фалсификувани часовници кои…

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници биле…

Ковачевски-Штајнмајер: Германија сака да ја види Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…

Германски медиуми: Германија има муниција за неколку…

Германската армија има многу малку муниција. Според…

Возачи, не заборавајте! Од утре задолжителна зимска…

Зимската опрема за возилата е задолжителна од…

Германскиот претседател Штајнмајер доаѓа во Македонија

Германскиот претседател, Франк-Валтер Штајнмајер доаѓа во дводневна…