Објавено на:

Германија ги отвори картите: Познат конечниот план за Косово

t

Германскиот пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин изјави дека крајната цел на Германија е да Косово ќе биде независна држава со целосни права во НАТО и во Европската Унија.

Сарацин додаде дека Приштина не треба да заборави дека има уште пет земји во ЕУ кои не ја признаваат и дека не сите имаат јасен став како Германците.


Запрашан дали Германија ќе и помогне на Приштина да влезе во НАТО, тој рече дека другите теми на кои работат, како што е Советот на Европа, моментално се на врвот на нивните приоритети.

Тој додаде дека Германија ја поддржува апликацијата на Приштина за членство во Советот на Европа и ќе направи се што може за таа да биде успешна.

Сарацин изјави дека Приштина знае дека има долг пат до конечната одлука, додавајќи дека тоа е како маратон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово може да придонесе за подобра ЕУ,…

Косовскиот премиер Албин Курти на денешната средба со министерката…

Кој сака војна на Балканот? Вулин: На…

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска…

Русија го затвори гасоводот “Северен тек” до…

Рускиот гасовод „Северен тек“ до Германија ќе…

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки…

Германија инсистира на укинување на забраната за…

Германската влада е огорчена од дејствијата на…