Објавено на:

Германија ги отвори картите: Познат конечниот план за Косово

t

Германскиот пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин изјави дека крајната цел на Германија е да Косово ќе биде независна држава со целосни права во НАТО и во Европската Унија.

Сарацин додаде дека Приштина не треба да заборави дека има уште пет земји во ЕУ кои не ја признаваат и дека не сите имаат јасен став како Германците.

Запрашан дали Германија ќе и помогне на Приштина да влезе во НАТО, тој рече дека другите теми на кои работат, како што е Советот на Европа, моментално се на врвот на нивните приоритети.

Тој додаде дека Германија ја поддржува апликацијата на Приштина за членство во Советот на Европа и ќе направи се што може за таа да биде успешна.

Сарацин изјави дека Приштина знае дека има долг пат до конечната одлука, додавајќи дека тоа е како маратон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Рама во ОН побара признавање на независноста…

Рама во ОН повика на признавање на…