Објавено на:

Германија ги отвори картите: Познат конечниот план за Косово

t

Германскиот пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин изјави дека крајната цел на Германија е да Косово ќе биде независна држава со целосни права во НАТО и во Европската Унија.

Сарацин додаде дека Приштина не треба да заборави дека има уште пет земји во ЕУ кои не ја признаваат и дека не сите имаат јасен став како Германците.

Запрашан дали Германија ќе и помогне на Приштина да влезе во НАТО, тој рече дека другите теми на кои работат, како што е Советот на Европа, моментално се на врвот на нивните приоритети.

Тој додаде дека Германија ја поддржува апликацијата на Приштина за членство во Советот на Европа и ќе направи се што може за таа да биде успешна.

Сарацин изјави дека Приштина знае дека има долг пат до конечната одлука, додавајќи дека тоа е како маратон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петковиќ: Курти носи буре барут во Брисел,…

Приштина упорно прави потези кои можат да…

И Германија не е тоа што беше:…

Германија најави воведување данок од 2,4 центи…

Го спасува: Албанија ќе му дава струја…

Во Косово нема рестрикции во снабдувањето со…

Поради недоволно производство Косово воведува рестрикции на…

Косовскиот мрежен оператор КЕДС започнува со рестрикции…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…