Објавено на:

Германија го поддржува зголемувањето на украинскиот извоз на електрична енергија во Европа

t

Министерот за енергетика на Украина, Херман Галушченко се сретна со вонредната и ополномоштена амбасадорка на Германија во Украина, Анка Фелдхусен, пренесува Фронтлајн.

Страните разговараа за моменталната состојба на енергетскиот сектор на Украина, ситуацијата на пазарот на гас, плановите за акумулирање гориво за грејната сезона и потребата да се ослободи нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија, за да се обезбеди нуклеарна безбедност во регионот.
Херман Галушченко изјави дека Украина, и покрај воената состојба, е подготвена да го зголеми извозот на електрична енергија во Европа.

„Украинската електрична енергија ќе им помогне на европските земји да ја заменат руската енергија. По синхронизацијата со ENTSO-E, веќе почнавме да извезуваме електрична енергија во Полска и Молдавија. Сепак, имаме значителен потенцијал да го зголемиме снабдувањето“, нагласи министерот.

Анка Фелдхузен истакна дека украинскиот енергетски сектор ужива извонредна поддршка од германската влада и Германија е подготвена да обезбеди помош за купување на статички синхрони компензатори (STATCOM). Нивното формирање ќе ги зголеми можностите за извоз на електрична енергија од Украина во Европа.

Во текот на изминатите 24 часа беше обновено напојувањето на околу 15,6 илјади потрошувачи, кои беа прекинати поради непријателствата. Поточн, во регионот Харкив – 8,2 илјади, регионот Доњецк – 6 илјади, регионот Чернихив – 900 потрошувачи, Запорожје – 500 потрошувачи. Од 9 јуни во Украина поради штетите предизвикани од воените дејствија, без струја останаа околу 726 населени места, вкупно околу 633,8 илјади потрошувачи. Особено, во регионот Донецк – повеќе од 351,6 илјади, регионот Луганск – повеќе од 128,2 илјади, регионот Харкив – околу 67 илјади потрошувачи, соопшти Министерство за енергетика, Укренерго.

Надземниот вод од 330 kV повторно е во функција на југоисток. Напредуваат поправките на уште еден вод од 330 kV и на 330 kV трафостаница на исток, каде што ги заменуваме оштетените 0,4 kV напојувачки кабли. Паралелно се врши увид на оштетениот високонапонски вод од 750 kV.

Заедно со саперите го прегледавме надземниот вод од 750 kV во централниот регион и продолжуваме со обновување на 750 kV трафостаница и 330 kV вод.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Следува енергетска драма: Германија има гас за…

Најголемата економија во ЕУ има гас до…

Скандал ја тресе Германија: Шолц негира дека…

Германскиот канцелар Олаф Шолц, за време на…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Расте бројот на банкротирани компании во Европа

Бројот на пријави за стечај во Европската…