Објавено на:

Германија забрани извоз на оружје во Казахстан

t

Германија го прекина извозот на оружје во Казахстан поради тамошните немири.

Минатата година беа издадени 25 дозволи за испорака на оружје за Казахстан во вкупна вредност од околу 2,2 милиони евра.

Во Алмати, најголемиот град во Казахстан и негов економски главен град, со денови има немири, откако избија протести поради тоа што владата го укина ограничувањето на цените за течниот нафтен гас. Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев изјави дека 20.000 бандити го нападнале главниот град и им дал наредба на безбедносните сили да пукаат без предупредување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Германија ќе го апси Путин ако стапне…

Претседателот на Русија ќе биде уапсен доколку…

Кавга на Тик-Ток била причина за ниство…

Две девојчиња на возраст од 12 и…

“Фина колекција”: Цеца дома чувала 11 пиштоли

Цеца Ражнатовиќ беше уапсена на 17 март…

Српски аналитичар: Полска се подготвува за војна,…

Во интервју за МОНДО, српскиот воено-политички аналитичар…