Објавено на:

Германија им сврте грб на САД: Не размислуваме да излеземе од проектот “Северен тек 2”

t

„Излез од проектот „Северен тек 2“ не се разгледува, изјави на прес-конференцијата директорот на најголемиот германски енергетски концерн „Е.ОН“, Леонард Бирнбаум.

„Излез од проектот Северен тек 2 во моментов воопшто не се размислува. Не може да се продаде, тоа е јасно. Можно е да му се поклони на рускиот акционер, но што може да се добие на тој начин и која е казната?“, рече Бирнбаум и додаде дека Германија, без разлика што е потешко да се зборува за тоа и што таа не е популарно, како досега, да ги исполнува своите права во однос на „Северен тек 2“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И…

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот…

Поранешниот шеф на ЦИА се закани: САД…

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе…

Најмалку 78 лица загинаа од ураганот Ијан…

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

“Најмногу не сакаат”: Од земјите од регионот…

Стејт департментот соопшти повеќе од две милијарди…