Германија можеби ќе ѝ прати на Украина 200 тенкови

t

Германската влада одобри испорака на 88 тенкови Леопард-1 на Украина, објави Зидојче цајтунг, повикувајќи се на владини извори.

Тешките борбени возила ќе бидат испратени по ремонт, а се претпоставува дека Киев нема да ги добие бесплатно, туку ќе ги купи од производителот „Рајнметал“ за вкупно повеќе од 100 милиони евра. Во исто време, проблемите со муницијата за овие тенкови остануваат, бидејќи „Леопард-1“ е веќе отстранет од производство, а сегашниот „Леопард-2“ користи други гранати (Леопард-1 беше во употреба во Германија до 2010 година).

Претходно германската влада објави дека испорачала 14 Леопард 2 на Украина, а во исто време им дала дозвола на сојузниците да испратат исти тенкови на украинската армија. Белата куќа тогаш објави дека САД ќе испратат 14 свои Абрамови, и така т.н „тенковска коалиција“ која се очекуваше да собере најмалку 100 машини со тешки трагачи.

Планираната испорака на 88 од постарите германски тенкови сега може да порасне на речиси 200 тенкови, бидејќи само германските ќе бидат повеќе од сто – 102.

Покрај одлуката „Леопард-1“, германската влада разговара и за можноста од Катар да купи 15 самоодни противвоздушни ракети „Чита“, кои исто така ќе и ги предаде на Украина. Овие инсталации беа наменети да ја обезбедат безбедноста на Светското фудбалско првенство во декември 2022 година и повеќе не му се потребни на емиратот.

Во исто време, „Блумберг“ објави дека Германија преговара со Шведска за испорака на фрлачи на ИРИС-Т во Украина. Во разговорите се работи и за испраќање ракети за инсталациите од Шведска. Ова е дел од планот на Германија да обезбеди три дополнителни IRIS-T системи оваа година, откако веќе ја испрати првата серија во октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…