Објавено на:

Германија планира да испрати војници во Босна и Херцеговина како дел од мисијата Алтеа

t

Поради обидите на Русија да ја дестабилизира Босна и Херцеговина, Бундестагот денеска ќе гласа за повторно приклучување кон воената мисија на ЕУ ЕУФОР Алтеа, но мисијата во моментов е во опасност да и биде одземена правната основа.


По повеќе од 10 години, Германија има намера повторно да се приклучи на мисијата на ЕУ и да испрати до 50 војници во Босна. Конкретно, напорите на српскиот дел од Босна и Херцеговина, Република Српска, да се отцепи во моментов се причина за загриженост за германската влада.


„Германската страна би сакала видливо да го зајакне ЕУФОР со оглед на претстојните избори во Босна и Херцеговина. Затоа што во целина, ситуацијата веќе беше многу мачна во последниве месеци“, изјави за EURACTIV Андреас Витковски, виш истражувач во Центарот за меѓународни мировни операции во Берлин.


Поради војната во Украина и конфронтацијата меѓу Западот и Русија, постои опасност Кремљ да ја искористи сегашната ситуација „како катализатор за понатамошна дестабилизација на Босна и Херцеговина“, се вели во германската иницијатива.


Сепак, иднината на мисијата на ЕУ во моментов е неизвесна. Нејзиниот мандат мора да биде продолжен од страна на Советот за безбедност на ОН уште во ноември – што ќе и овозможи на Русија да стави вето на продолжувањето на мисијата.


„Вето од страна на Русија е сосема можно, и тоа секако е нешто што треба да се вклучи во пресметките“, нагласи Витковски.


Сецесионистички аспирации и ЕУФОР
Гласањето на Советот за безбедност на ОН за продолжување на мандатот на мисијата се совпаѓа со плановите за отцепување објавени од српскиот член на босанското трипартитно претседателство, Милорад Додик.
Додик првично најави дека ќе го прекине учеството на Република Српска во босанската армија, даночниот систем и судството во средината на јуни – што би претставувало де факто отцепување. Но, поради меѓународен притисок тој ја одложи одлуката за шест месеци.


„Затоа, ми изгледа веродостојно дека Додик барем флертува со идејата да чека до ноември токму поради оваа причина. Затоа што ако Русија го блокира продолжувањето на мандатот на ЕУФОР, тогаш мировните сили можеби ќе треба да се повлечат, што би му го олеснило отцепувањето“, посочи Витковски за EURACTIV.
Русија веќе некое време се обидува да го оспори статус квото во Босна и да ги поддржи српските сецесионистички напори.


Кремљ отсекогаш одржувал добри односи со српскиот водач Додик, кој присуствуваше на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург во средината на јуни, среде војната во Украина, каде што тој бараше демонстративно рамо до рамо со Путин.
„Ние веруваме дека Западот само се обидува да се меша насекаде. Така живееме повеќе од дваесет години, а ситуацијата не се промени во нашата земја“, рече Додик на прес-конференцијата со Путин на економскиот форум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…

На кое дереџе дојде Германија? Безбедносните органи…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Германија “по стапките” на Македонија: Огромно поскапување…

Сопствениците на печки на дрва или пелети…

Трамп: Германија наскоро би можела да престане…

Германија наскоро би можела да престане да…