Објавено на:

Германија, Франција и Велика Британија одбиваат гасот да го плаќаат во рубљи

t

Три европски земји не сакаат гасот да го плаќаат во рубљи.

Станува збор за Германија, Франција и Велика Британија. Најавата на рускиот претседател Владимир Путин е дека од утре, „непријателските земји“ ќе треба да отворат сметки во руската банка „Гаспром“ и да плаќаат во рубли за испораката на гас.

Германија, земјата која е најголем увезувач на руски гас во ЕУ, одговори дека нема да дозволат Путин да ги уценува.

И францускиот министер за економија, Бруно ле Мер, по разговорот со Хебек, порача дека и Франција и Германија се подготвуваат за намалување на увозот на руски гас.

Велика Британија исто така не сака да плаќа во руска валута.

Рубљата која нагло падна откако Русија ја почна инвазијата на Украина, сега се врати на нивото пред почетокот на војната.

Путин кажа дека секоја земја што ќе одбие да го користи механизмот за плаќање ќе ги прекрши нивните договори и ќе се соочи со „соодветни реперкусии“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ ќе тренира 15.000 украински војници и…

Земјите-членки на Европската унија се договориле што…

Најнова вест: И БРЗАТА ПОМОШ НЕ МОЖЕЛА…

Вечерва починала жена во строгиот центар на…

Во период на криза нема време за…

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи во емисијата…

Вучиќ до амбасадорот на Украина: Погрешен момент…

Коментирајќи ја изјавата на украинскиот амбасадор во…

Гвардиола ја откри главната разлика помеѓу Халанд…

Ерлинг Браут Халанд не запира со голови…