Објавено на:

Германија ја тужи Италија пред Меѓународниот суд на правдата: Причината се барања за компензација на нацистичките злосторства

t

Германија ја тужи Италија пред највисокиот суд на ОН во последниот круг на долгогодишниот спор околу нацистичките барања за компензација, откри во петокот Меѓународниот суд на правдата (МСП).

Во својата апликација Германија тврди дека Рим продолжил да им дозволува на жртвите на нацистичките воени злосторства да поднесуваат барања за компензација од Берлин, иако во 2012 година МСП пресуди дека тоа е незаконско. Според мислењето на тужителот, со тоа Италија „ја прекршила и продолжува да ја крши својата обврска да го почитува суверениот имунитет на Германија“.


Според тоа, Германија тврди дека Рим мора да „преземе ефективни чекори“ за да спречи такви „прекршувања“ да се случат во иднина, да ги обезбеди сите релевантни гаранции, „да направи целосна репарација“ за секоја предизвикана повреда и да ја покрие „секоја финансиска проценлива повреда што произлегува од спроведена постапка“.

Берлин вели дека знае за најмалку 25 случаи поврзани со злосторствата од Третиот Рајх кои се покренати против Германија пред италијанските домашни судови од судската одлука во 2012 година. Некои од постапките резултираа со пресуди со кои се наложува Германија да плати компензација. За да ги спроведат пресудите, италијанските власти се обидуваат да запленат четири германски државни имоти во Рим, вклучително и згради во кои се сместени Германскиот археолошки институт и Институтот Гете.
Германија објасни дека и покрај потврдата за некомерцијалниот статус на овие имоти од страна на италијанската влада, Судот на Рим продолжил со извршниот процес и на 25 мај 2022 година ќе ја објави својата одлука дали да ги стави зградите на продажба на јавна аукција.

„Според околностите, и како што е подетално подолу, Германија сега е принудена да бара привремени мерки од Судот за да ги заштити своите права од непоправлива штета“, се вели во барањето на Германија.

Спорот меѓу Германија и Италија околу барањата за компензација за нацистичките злосторства започна во 2008 година, кога највисокиот италијански суд му нареди на Берлин да плати приближно 1 милион евра на семејствата на девет жртви, убиени од Германците во 1944 година во Тоскана. Германија тврди дека од крајот на Втората светска војна и поразот на нацистичкиот режим, таа платила милијарди евра на погодените земји во согласност со мировните договори и репарациите.

Веднаш не беше одреден датум за сослушување во МСП. Пресудите на судот на Обединетите нации, кој вообичаено ги разгледува случаите со години, се конечни и правно обврзувачки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија го затвори гасоводот “Северен тек” до…

Рускиот гасовод „Северен тек“ до Германија ќе…

Германија инсистира на укинување на забраната за…

Германската влада е огорчена од дејствијата на…

Шокантна глетка за германската полиција: Пронајдоа бебе…

Полицијата во Брисел наиде на шокантна глетка…

Унгарија кон Германија: Не сакаме да ни…

Унгарија не сака да и се држи…

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…