Објавено на:

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

t

Германија во јули ќе и ги испорача на Украина првите 15 тенкови „Гепард“, изјави денеска портпаролот на германското Министерство за одбрана, потврдувајќи ги медиумските извештаи, пренесуваат британските медиуми.

Дојче веле јавува дека тенкот „Гепардот“ има два топа од 35 милиметри и се користи во борба против авиони и хеликоптери на височина до 3500 метри, како и против лесно оклопни цели на земјата. Тоа значи дека може да се користи и за одбрана и за напад.

„Гепардот“, меѓутоа, нема да има никакви шанси против борбен тенк, бидејќи неговите топови имаат релативно мал калибар.

Тенкот има радиус на движење од околу 550 километри, а може да се движи низ вода, без посебна дополнителна опрема.

„Гепардот“ се произведува од 1976 година, а тоа што е важно за мисијата во Украина е што оружјето на тенкот е развиено, меѓу другото, и за борба против оклопните напаѓачки хеликоптери, како што е рускиот „Ми-24“.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…