Објавено на:

Германија ќе може да живее без руска нафта до крајот на годината

t

Во Брисел се водат разговори за тоа како ЕУ може да се одвикне од руските енергетски испораки.

Германскиот министер за економија Роберт Хабек претходно изјави дека земјите-членки остануваат поделени во однос на руското енергетско ембарго.

Унгарија јасно го истакна своето противење на забраната и на руската нафта и на гас.

Самата Германија не е подготвена да го забрани гасот, но ќе може да се справи со забраната на руската нафта до крајот на годината, рече Хабек. Тоа е временската рамка за секое постапно исфрлање на руската нафта за која очигледно разговараат земјите-членки на ЕУ.

„Успеавме да дојдеме до ситуација Германија да може да поднесе ембарго за нафта“, рече Хабек на прес-конференција. Но, тој предупреди дека тоа не значи дека нема да има последици.

Германија го намали уделот на Русија во увозот на нафта од 35% на 25%, но сè уште работи на изнаоѓање алтернативни добавувачи кои би можеле да ја пополнат празнината во случај на целосно ембарго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Можете да кажете сè, ама дека…

Можете да кажете се, ама дека во…

(Видео) За разлика од македонските навивачи што…

Црногорските навивачи во Подгорица аплаудираа на српската…

Рекација на Чкембари: Полицијата без никаква селекција…

Раководството на македонскиот ракометен вицепрвак, Еурофарм Пелистер…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…