Објавено на:

Германската влада двојно ќе ја зголеми прогнозата за инфлација

t

Германската влада треба да ја зголеми својата прогноза за инфлацијата за оваа година на 6,1% поради влијанието на војната во Украина, од 3,3% што ги прогнозираше во јануари, вели владиниот документ што го виде Ројтерс во понеделникот.

Берлин, кој во среда треба да ги претстави своите пролетни економски прогнози, забележува намалување на растот на потрошувачките цени на 2,8 отсто во 2023 година, покажа документот.

Германската годишна инфлација се искачи на највисоко ниво во повеќе од 40 години во март, бидејќи цените на природниот гас и нафтените производи пораснаа по руската инвазија на Украина, а сметките за гас и струја за германските домаќинства кои потпишаа нови договори достигнаа рекордно високо ниво минатиот месец.

Германската владејачка коалиција минатиот месец објави мерки за помош во вредност од околу 16 милијарди евра (17,2 милијарди долари) за да им помогне на потрошувачите да се справат со зголемените трошоци за енергија и да ја намалат зависноста од рускиот гас.

Априлските податоци за инфлацијата треба да бидат објавени во четврток.

Пролетните прогнози на германската влада покажуваат скок на потрошувачките трошоци за 9,7% оваа година, 0,6 процентни поени повеќе од прогнозите во јануари, покажа документот. Во 2023 година, потрошувачката ќе расте побавно со стапка од 4,8%.

Берлин, пак, гледа дека стапката на штедење се намалува на 10,9% од 15,0% минатата година.

Истражувањето минатата недела покажа дека еден од 10 потрошувачи во Германија ги намалуваат своите заштеди за да ги подмират зголемените трошоци.

Особено помладите потрошувачи на возраст од 25 до 34 години имаат поголема веројатност да кажат дека штедат помалку или дека подигнале заеми за да помогнат во плаќањето на нивните сметки.

Наглото поскапување на енергенсите ги погодува и компаниите.

Истражувањето на Ifo објавено во понеделникот покажа дека речиси половина од германските компании планираат да ги намалат инвестициите поради зголемените трошоци за енергија.

Германскиот деловен морал неочекувано порасна малку во април, по големиот пад во март, бидејќи компаниите беа помалку песимисти откако економијата изгледаше отпорна по првичниот шок од војната во Украина.

Сепак, пролетните прогнози на владата покажуваат дека стапката на невработеност се очекува да се намали на 5,0% оваа година од 5,7% во 2021 година и да остане стабилна следната година.

Владата, исто така, треба во среда да ги намали очекувањата за раст на најголемата европска економија за 2022 година на 2,2 отсто од 3,6 отсто, изјави извор за Ројтерс во петокот. Берлин забележува благо зголемување на растот до 2,5% во 2023 година, рече изворот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува енергетска драма: Германија има гас за…

Најголемата економија во ЕУ има гас до…

Скандал ја тресе Германија: Шолц негира дека…

Германскиот канцелар Олаф Шолц, за време на…

Загубите на најголемиот увозник на природен гас…

Компанијата „Унипер” што е најголемиот увозник на…

Толку од единството во ЕУ – Моравјецки:…

Париз и Берлин ја водат ЕУ во…

И Германија не е тоа што беше:…

Германија најави воведување данок од 2,4 центи…