Објавено на:

Германската влада до честитики за Косово и Србија за постигнатиот договор

t

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи дека Германија целосно го поддржува договорот што Косово и Србија го постигнаа вчера во Охрид.
Тој на Твитер изјави дека Германија ќе продолжи да ги поддржува Косово и Србија на патот кон ЕУ.

„Ви честитам за овој пробив за да ги поставите односите меѓу Србија и Косово на вистинскиот пат. Сега се работи за преземање на водството за одржување и следење на она што беше договорено. Ќе бидеме со вас за да ја исполниме вашата европска перспектива“, нагласи Хебстрајт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…